Türkiye'nin İlk Hacker Ordusu Kuruluyor!

Son dönemde dünya genelinde yaygınlaşan ve büyük tahribat yaratan siber saldırılara önlem almak isteyen BTK, genç Türk bilişimcilerden bir 'Hacker Ordusu' oluşturacak. Seçilen isimlere 6 ila 10 bin TL maaş ödeneceği tahmin ediliyor.

24.12.2016 - 12:09
24.12.2016 - 12:09
Türkiye'nin İlk Hacker Ordusu Kuruluyor!

Hükümetin siber saldırılara karşı bir savuna planı hazırlama düşüncesi ardından, Ulusal Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı hazırlanmıştı. Şimdi ise 'Beyaz Hacker' ordusuna katılacak gençlerin peşinde olan devlet, ilana başvuruları da usom@btk.gov.tr  adresi üzerinden alacak.

1 YILDA 90 MİLYON SALDIRI

Türkiye'nin siber saldırılara karşı dayanıklılığını artırmak ve başta FETÖ olmak üzere terör örgütlerinin siber saldırılarını önlemede genç hackerlar da destek verecek. Türkiye, son bir yılda 90 milyon siber saldırıya maruz kalırken, 15 Temmuz öncesinde ve sonrasında siber saldırılar yaklaşık 2.5 kat arttı. Türkiye'deki bilgisayarların yüzde 45'i siber saldırılara maruz kalırken, sistemi ele geçirilmiş bilgisayar oranında Türkiye dünya dördüncüsü.

7/24 ÇALIŞANA İHTİYAÇ VAR

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, en büyük eksiklerinin yetişmiş nitelikli insan gücü olduğunu kaydederek, "Bizim sabah 8, akşam 5 aralığında siber saldırılarla mücadele etmek gibi bir çalışma yöntemimiz yok. O nedenle bizle çalışacak arkadaşlar 7 gün 24 saat çalışmayı göze almalılar" dedi. Sayan, başvuruların süratle değerlendirmeye alınarak gençlerin istihdam edileceğini kaydetti.

Sürekli artan bir şekilde oluşturulan ve 528 ekip ile siber saldırılara karşı koymaya çalışan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Biriminin eksiklerini kapatmak için BTK kolları sıvadı.

HABER YORUMLARI