Taşeron İşçilerden Kadro Gelecek Kişiler Açıklandı

Taşeron işçilere güzel haberler gelmeye devam ediyor.Artık taşeron işçiler de kadro alacak peki taşeron işçilerden hangi kısım kadro alacak? hepsini sizler için hazırladık haberin detayı ve daha fazla bilgi için memuruz.net'ten ayrılmayınız...

12.03.2015 - 10:29
12.03.2015 - 10:29
Taşeron İşçilerden Kadro Gelecek Kişiler Açıklandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, taşeron işçilerle ilgili seçim öncesi bir düzenleme yapılacağını belirtti. Sendikaların görüşleri doğrultusunda Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek taşeron işçi sorunuyla ilgili bazı taşeron işçilerine kadro verilecek.

Taşeron işçiler konusunda atılacak adımları aşağıda maddeler halinde özetliyoruz:

1)Taşeron olarak asıl işi yapanlar kadroya geçirilecek ancak yardımcı işleri yapanlar kadroya geçirilmeyecek. Yani taşeron işçisinin çalıştığı unvanda kurumda kadrolu personel varsa bu işçiler kadrolu olacaktır. Örneğin; Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerinde çalışan Bakıcı Anne ve Bakım Elemanları kadrolu olacakken temizlik elemanları kadrolu olamayacak. Çünkü Aile Bakanlığı’nda Bakıcı Anne ve Bakım Elemanı diye bir kadro söz konusuyken temizlik elemanı diye bir kadro söz konusu değildir. Aynı şekilde güvenlik personelleri de kadroya geçirilmeyecek çünkü kurumlarda güvenlik elemanı diye bir kadro yoktur.

2)Taşeron işçilerin yan ödemeleri ve diğer bazı ücretleri arttırılacak.

3)Mahkeme kararıyla kadroyu hak etmiş işçiler kadroya geçirilecek.

4)Sendikalar, taşeron işçilerle ilgili Toplu İş Sözleşmesi imzalayabilecek.

5)Özel sektördeki taşeron işçilerle ilgili de yasal düzenleme yapılacak.

6)Hangi kurumlara hangi alanda taşeron işçisi alınacağını sendikalarla birlikte belirlenecek

7)Taşeron işçisi alımı yapılmaya devam edecek.

HABER YORUMLARI