Şükür namazı nasıl kılınır, Şükür namazında hangi dualar okunur?

Şükür namazı nasıl kılınır, Şükür namazında hangi dualar okunur? Mübarek Kurban bayramında kurbanlarını kesen müminler şükür namazlarını kılmaya koştular. Peki Şükür namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Şükür duası nasıl yapılır? Şükür namazı ve şükür duası ile ilgili tüm detaylar haberimizde

24.09.2015 - 13:18
24.09.2015 - 13:18

Şükür namazı nasıl kılınır, Şükür namazında hangi dualar okunur? Mübarek Kurban bayramında kurbanlarını kesen müminler şükür namazlarını kılmaya koştular. Peki Şükür namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Şükür duası nasıl yapılır? Şükür namazı ve şükür duası ile ilgili tüm detaylar haberimizde..

Esas olarak Kurban namazı diye bir namaz yoktur. Bayram günlerinde sabah namazından sonra cemaatle birlikte kılınan bayram namazı vardır. Ama müslümanlar Kurban Bayramı'na erişme ve o görevi eda etmenin hazzını yaşamak ve Allah‟ın verdiği nimete şükür etmek için kurban kesildikten sonra şükür namazı kılarlar.

Nafile namaz için bir vakit yoktur. Bu yüzden kişi istediği vakitte nafile namaz kılarak Allah'a şükredebilir. Peki şükür namazı nasıl kılınır?

Şükür namazı iki rekat olarak kılınabilen bir namazdır. Kişi Allah'a şükretmek için 2 rekatlık bir namaz kılar. Allah rızası için kılınan bu iki rekatlık şükür namazının verdiği huzur dileklerimizin gerçekleşmesi kadar mutluluk vericidir. 

Şükür sadece namaz ile gösterilmez. Kişi şükrünü göstermek için nafile namaz kılabileceği gibi oruç da tutabilir. Bunun yanında sadaka verebilir, Allah'ı zikir edebilir. 

Şükür namazı iki rekat veya daha fazla olarak da kılınabilen nafile bir ibadettir. Fakat kılma mecburiyeti yoktur. Çünkü nafile bir ibadettir.

Şükür Namazı


nafile bir namazdır. Bu namaz bir felaketten, bir belâ ve musibetten kurtulunca, Allah'a olan şükrümüzü ifade etmek için kılınabilir. Peygamberimiz (asv)'in de bazı zamanlar bu şekilde namaz kıldığı bildirilmektedir. 

Peygamberimiz (asv) Allah'ın daveti üzerine Miraca yükseldi. Miracın ilk basamağı olan Kudüs'e, Mescid-i Aksâ'ya uğradı. Orada iki rekat şükür namazı kıldıktan sonra göklere yükseldi. Bedir Savaşı bütün dehşetiyle devam ediyordu. Yıllarca Peygamberimize ve Müslümanlara her türlü eziyeti ve işkenceyi yapan, İslam'ı yok etmek için her türlü yolu deneyen
Ebu Cehil'in öldürüldüğü haberini alır almaz, Peygamberimiz (asv) hemen iki rekât şükür namazı kıldı.

Hendek Savaşı günlerinde Müslümanlar çok büyük sıkıntılar yaşadı. 10 bin kişilik bir ordu ile Mekke müşrikleri İslâm'ı Medine'den silmek için yola çıkmışlardı. Savaşın en ateşli günleri idi. Cenâb-ı Hak bir fırtına çıkararak düşmanı büyük bir bozguna uğrattı ve müşrikler Medine'yi terk etmek zorunda kaldılar. Peygamberimiz (asv) bu haberi alır almaz hemen iki rekat şükür namazı kıldı. (İbni Kesir, el-Bidaye 4/130-132) 

Şükür namazı istendiği zaman kılınabilir. Bunun belli bir zamanı yoktur. İki rekat ve daha fazla da kılınabilir. Fakat kılma mecburiyeti yoktur. Çünkü nafile bir ibadettir.


Insaniz, kuluz. Zaman zaman gerceklesmesini istedigimiz bir sürü dileklerimiz vardir. Bu dileklerimizin bazilari bir kac dakika icerisinde veya yillarca sonra gerceklesmektedir. Hic bikmadan Yaradan'a günlerce, aylarca, yillarca dua ederiz kabul olmasini dileriz. Gerceklesen dileklerimizin gerceklesme zamani ne kadar uzunsa sevincimizde, mutlulugumuz da o kadar büyüktür. Insaniz, beklemedigimiz anda birisinden bir hediye alsak o kisiye tesekkür üzerine tesekkür ederiz.
Peki, insanlara minnettarligimizi göstermeyi iyi biliriz, neden asil verene sükretmeyiz? (Sükür; Rahman'a verdiklerinden dolayi tesekkür.) Sükretmenin tek yolu sükür namazi degil, oruc tutmak, sadaka vermek, namaz kilmak, Allah'i zikir etmek gibi..
Allah yolunda, Allah rizasi icin kilinan iki rekat sükür namazinin verdigi tat, diledigimizin gerceklesmesi kadar huzur ve mutluluk vericidir.
"Allah'im ben istedim sen verdin, hamd olsun."
Iki rekat sükür namazi yeri gelir bir baska muradimizin gerceklesmesine kapi aralar, yeri gelir bin türlü belayi basimizdan def eder, yeri gelir yeni kurulan yuvadan seytani uzaklastirir.Kilinisi:

1. Rekat

Niyet (Niyet ettim Allah rizasi icin sükür namazi kilmaya)

Tekbir (Allahu Ekber)

Sübhaneke, Euzu Besmele, Fatiha- Zammi Sure

Ruku (Sübhanerabbiyelazim)

Secde (Sübhanerabbiyelala)


2. Rekat


Besmele, Fatiha Suresi, Zammi Sure

Ruku

Secde

Tahiyyat, Salli + Barik, Rabbena

Saga ve sola selam

Allah kabul eylesin. 

ŞÜKÜR DUASI

Şükür duası, her sabaha ulaşıldığında bir ve akşam bir defa okunursa o gün ve gece için Allah'a şükretmiş olunur. Şükür duası için abdesli olmak şartı yoktur. Ancak abdesli okunursa elbette ki daha makbul olur.

Şükür Duası (sabah için)

''Allahümme ma eshaba bi min nimetin ev bi-ehadin min halkıke, fe minke vahdeke, la şerike leke, fe lekel hamdü ve lekaşşükür'' AMİN.

Şükür Duası (gece için)

 ''Allahümme ma emsa bi min nimetin ev bi-ehadin min halkıke, fe minke vahdeke, la şerike leke, fe lekel hamdü ve lekaşşükür'' AMİN.

Gece okunacak şükür duasının sabah okunandan tek farkı ''ma eshaba'' yerine ''ma emsa''demektir.

Şükür Duasının Anlamı

Ya Rabbi, bana ve diğer yarattıklarına verdiğin maddi ve manevi nimetlerin sabah ve akşama dek bizim yanımızda kalması yalnızca sendendir. Senin ortağın yoktur, sana hamd ve şükrediyoruz.

HABER YORUMLARI