S&P Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

S&P Türkiye'nin kredi notunu düşürdü! Uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BB'ye, görünümünü ise 'durağan'dan 'negatif'e indirdi. İşte tüm ayrıntılar...

20.07.2016 - 19:02
20.07.2016 - 19:02

S&P Türkiye'nin kredi notunu düşürdü! Uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BB'ye, görünümünü ise 'durağan'dan 'negatif'e indirdi. İşte tüm ayrıntılar...

Uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşu S&P beklenen Türkiye kararını açıkladı. Kurum artan siyasi riskler nedeniyle Türkiye'nin notunu indirdiğini duyurdu. Piyasa kapanışı sonrası gelen kararın ardından dolar/TL kuru 3.0698'e kadar yükseldi.

Kurumdan yapılan açıklamada, indirimin 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Türkiye'nin siyasi yapısının daha parçalanmış gözükmesi olduğu belirtildi. S&P'ye göre bu durum dış bağımlılığı yüksek olan Türkiye'nin yatırım ortamını, büyümesini ve sermaye girişlerini olumsuz etkileyecek. Kuruluş, başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye'nin dış borçlarını çevirme kapasitesinin azaldığını belirtti.

Açıklamada, "Siyasi belirsizlik düşünülürse, Türk yetkililerin ekonomiyi dış finansman bağımlılığından kurtaracak reformları alma konusundaki kararlılıklarından uzaklaşacaklarını düşünüyoruz" denildi.

Türkiye'nin S&P notu zaten yatırım yapılabilir seviyenin altındaydı. Türkiye'ye yatırım yapılabilir not veren iki kredi derecelendirme kuruluşundan Moody's ise Cuma günkü darbe girişiminin ardından Türkiye'nin notunu indirim için gözden geçirmeye aldı.

Yabancı yatırım fonlarından bazıları en az iki tane yatırım yapılabilir kredi notuna sahip olmayan ülkelere yatırım yapamıyorlar. 

HÜKÜMETTEN İLK TEPKİ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli karara ilişkin Twitter'dan yaptığı açıklamada, "S&P nin yangından mal kaçırır gibi Türkiye'nin notunu indirmesi hiçbir mantığa uymayan karardır! TR'ye yapılan darbe girişiminin ardından hızlı ve zamanında alınan kararlarla etkileyemedikleri ekonomiyi bu şekilde etkilemeye çalışıyorlar. Küresel oyun Türkiye'ye tuzak kuruyor dediğimizde komplo teorisi diyenler gelişmeleri artık MİLLİ duygularla incelesin.Türkiye Cumhuriyeti devleti'nin tüm kurumları iş başında iken verilen not indirim kararı bu kararı verenler için KARA BİR LEKEDİR!" dedi. 

HABER YORUMLARI