2015-04-16 08:47:04

Yalçın Akdoğan Türk-İş ve 1 Mayıs açıklaması yaptı

1 Mayıs'a sayılı günler kaldı. Türk-İş Genel Merkezini ziyaret eden Akdoğan, Türk-İş ve 1 Mayıs hakkında açıklama yaptı.

Yalçın Akdoğan Türk-İş ve 1 Mayıs açıklaması yaptı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Türk-İş Genel Merkezini ziyaret etti. AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Ali İhsan Arslan'ın da bulunduğu ziyarette Akdoğan, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar'la biraraya geldi.

Akdoğan, Meclis kapanmadan önce İş Sağlığı ve Güvenliği Paketinin çıkarıldığını ve işçilerle ilgili çok önemli düzenlemelerin getirildiğini belirtti.

Söz konusu düzenlemelerin ortaya çıkmasında diğer sendikalar gibi Türk-İş'in de ciddi emeği olduğunu vurgulayan Akdoğan, kendisinin de yasamadan sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak Meclis kapanmadan bu uygulamaların hayata geçmesi ve yasalaşması için birlikte çalışıp, hayata geçirdiklerini anlattı.

Akdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de İş Sağlığı ve Güvenliği Paketinin çıkarılmasında çok ciddi gayretleri olduğunu kaydederek, neticede önemli bir adım atıldığını ifade etti.

Madenlerle ilgili düzenlemelerin de olduğuna değinen Akdoğan, şunları söyledi:

"Özellikle maden kazalarında hayatını kaybeden kardeşlerimizin yakınlarıyla ilgili birtakım haklar getiren önemli adımlar da atılmış oldu. Türk-İş son dönemde gerçekten çok kritik dönemlerde, kritik gelişmeler karşısında hep sağduyulu, vakur, emekçinin hakkını koruyan sorumlu bir tavır içerisinde olmuştur. Bunu 1 Mayıs'larda da gördük, diğer Meclis'e dönük düzenlemelerde de gördük. Hepsinde gerçekten çok ciddi gayretleri, son derece sorumlu, sağ duyulu yaklaşımları oldu.

İnanıyorum ki önümüzdeki 1 Mayıs'ta da emekçilerin ve işçilerin bayramı olarak, onlara yaraşır bir şekilde 1 Mayıs'ın kutlanmasında yine Türk-İş'in takınacağı sorumlu tavır, önemli bir örnek oluşturacaktır. Bu süreç de böyle herkesin içine sinen bir şekilde geçirilecektir."

Akdoğan, Atalay'ın uzun yıllarını sendikacılığa verdiğini, sendikacılığın gelişmesinde önemli katkıları bulunduğunu belirtti.

"MADENCİLİĞİN BAŞKENTİ ZONGULDAK'TA OLACAĞIZ" 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Başbakan Yardımcısı Akdoğan'a teşekkürlerini iletti.

Soma'da ölenlerin tazminatlarıyla ilgili problemlerin çözüldüğünü belirten Atalay, gelecek dönemde Meclis'te sorunlarının çözümünde Akdoğan'dan yardım beklediklerini ifade etti.

Atalay, Türk-İş'in bu sene 1 Mayıs'ı ilk defa İstanbul dışında Zonguldak'ta kutlayacağını bildirerek, "Zonguldak'ta kutlamamızın sebebi, biz 2014 yılında Soma'da ve Ermenek'te 325 kardeşimizi kaybettik. Bunların problemlerini, çalışma hayatının sorunlarını dile getirmek için madenciliğin başkenti olan Zonguldak'ta olacağız. Onun dışında 81 ilimizde de yıllardır Türkiye'ye yakıştığı şekilde 1 Mayıs'ı kutlayacağız" dedi.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Akdoğan'a, Türk-İş Başkanı Atalay tarafından, 1 Mayıs anısına madencilerin simgesi olan baret takdim edildi.Günün Videosu
Yorumlar
GÜNCEL
Her sabah çay içerseniz ne olur?

Her sabah çay içerseniz ne olur?

A101 AĞUSTOS KATALOĞU AÇIKLANDI

A101 AĞUSTOS KATALOĞU AÇIKLANDI

UĞUR ASLAN EŞİNİ NEDEN GİZLİYOR

UĞUR ASLAN EŞİNİ NEDEN GİZLİYOR

Hükümetten Bayram Müjdesi. 500 TL Verilecek

Hükümetten Bayram Müjdesi. 500 TL Verilecek

Cep Telefonuyla Sakın Tuvalete Girmeyin

Cep Telefonuyla Sakın Tuvalete Girmeyin

Memur ve emekliye 7 müjde yolda

Memur ve emekliye 7 müjde yolda