2016-01-26 08:18:18

Ücretli öğretmenlere de taşeron kadrosu verilecek mi?

Ücretli öğretmenlere de taşeron kadrosu verilecek mi? Başbakan Davutoğlu'nun 3 ay içerisinde taşeronlar kadroya alınacak demesinden sonra hangi taşeronlar kadroya alınacağını soruyoruz. Kamuda asıl işi yapan Ücretli Öğretmenler de kadro alacak mı?

Ücretli öğretmenlere de taşeron kadrosu verilecek mi?

64. hükümetin eylem planında daha önceden belirtildiği üzere 21 Mart'a kadar "Alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların, kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenleme" yani Kamu sektöründe asıl işi yapanların belirlenmesi çalışması tamamlanana kadar her gün kamuda asıl işi yapanlara yönelik haberlerimizi yoğunlaştıracağız.

25 Ocak'ta Ahmet Davutoğlu'nun 3 ay içerisinde taşeronların kadro çalışmalarının tamamlanacağı müjdesi üzerine bugün ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER ile yazı dizimize başlamak istiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda 100 binden fazla öğretmen açığı var ve bu açığın her yıl bir kaç yıl içinde kapanacağı söylense de 17 milyondan fazla öğrenciye ders veren öğretmen ihtiyacı saylısı da artan öğrenci sayısına oranla artmakta olduğu unutulmaktadır.

Geçici olarak açık her yıl ücretli öğretmen "mevsimlik işçi" statüsünde alınmaktadır. Özlük hakları haricinde 657'ye tabi kadrolu öğretmenlerden hiçbir farkları bulunmamaktadır. Sadece KPSS sınavı sonucunda atamaları düşük kadro sayılarından dolayı gerçekleşmemiş olmasıdır. Çünkü okullarda ücretli öğretmen olarak çalışabilmek için branşına göre gerekli diplomaya sahipolmak gerekmekte.

70-80 binden fazla ücretli öğretmen olduğu düşünüldüğünde ve kamuda asıl işi yapanlardan Milli Eğitim Bakanlığı alanında Taşeron yasasına göre ücretli öğretmenler olduğuna göre kadro verilmesi bir zorunluluk olacaktır. Hayır ücretli öğretmenler asıl işi yapmıyor diye bir mazeret ne olarak gösterilebilir merak konusu.

Ücretli öğretmenlerin kadroya alınması ile sorun çözülemeyeceği gibi KPSS sınavı ile MEB'de öğretmen olmakiçin çırpınan öğretmen adayları da unutulmamalıdır. Taşeron yasası ile ücretli öğretmenlere kadro verilmesi şart değil zorunluluktur. Madem asıl işi yapanlara kadro verilecek bu yasal zorunluluk olacak ve bu alanın dışında tutulamaz.

Öte yandan 2016 KPSS sınavına ve ÖABT sınavına girecek öğretmen adayları da mağdur edilmemelidir. 400 binden fazla atama bekleyen öğretmenin hak ettiği atama sayıları yıllık 40-50 bin değildir. Her yıl artan öğrenci sayısı, sınıf mevcutlarının arttırılmasıyla öğretmenihtiyacı gizlenemez. 100 bin değil, bu sayının çok net iki katı öğretmen açığı vardır.

Tüm liseler Anadolu lisesine dönüştürüldükten sonra Anadolu Liselerindeki sınıf mevcudu sayıları 1'er yıl ara ile 5'er kişi 5'er kişi arttırılarak sınıf mevcutları Anadolu Liselerinde şişirilmeye başlanmıştır. Açığın reel anlamda artmamasının en büyük göstergesi de bu bulunmaktadır.

Taşerona Kadro,

Ücretli Öğretmene Kadro,

KPSS'ye Girecek Öğretmene Ciddi Sayıda Kadro Şart Değil ZORUNLULUKTUR.Günün Videosu
Yorumlar
GÜNCEL
Her sabah çay içerseniz ne olur?

Her sabah çay içerseniz ne olur?

A101 AĞUSTOS KATALOĞU AÇIKLANDI

A101 AĞUSTOS KATALOĞU AÇIKLANDI

UĞUR ASLAN EŞİNİ NEDEN GİZLİYOR

UĞUR ASLAN EŞİNİ NEDEN GİZLİYOR

Hükümetten Bayram Müjdesi. 500 TL Verilecek

Hükümetten Bayram Müjdesi. 500 TL Verilecek

Cep Telefonuyla Sakın Tuvalete Girmeyin

Cep Telefonuyla Sakın Tuvalete Girmeyin

Memur ve emekliye 7 müjde yolda

Memur ve emekliye 7 müjde yolda