2015-04-18 16:07:18

Türk Sağlık-Sen: Cumartesi nöbetlerine gitmeyeceğiz!

Türk Sağlık-Sen üyeleri, nöbete kalanların ceza puanı 100'e çıksa bile cumartesi nöbetlerine gitmeyeceklerini belirtti.

Türk Sağlık-Sen: Cumartesi nöbetlerine gitmeyeceğiz!

Sağlık Bakanlığı'nın, mesai dışı cumartesi nöbetlerine gitmeyen aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına ihtar puanını 5'ten 20'ye çıkarmasını eleştiren Türk Sağlık- Sen Kocaeli Şubesi yöneticileri, ceza puanını 20 değil 100 yapılsa bile bu nöbetleri tutmayacaklarını açıkladı.

Türk Sağlık- Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeken, Başkan Yardımcısı Zekai Dunlupınar, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi İşyeri Temsilcisi Varol Sakallı, Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkanı Nur Sertaş, Başkan Yardımcısı Hacer Gündüz,Türk Sağlık Sen Aile Sağlığı Elemanları Komsiyon Üyesi Naciye Gökçen, Yönetim Kurulu Üyesi Erol Kalemer’in de katımıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı tarafından Aile Sağlığı Merkezleri'nde görev yapan sağlık çalışanlarına tutturulmak istenen mesai dışı cumartesi nöbetlerine gitmeyenler verilen ceza puanının beş 5'ten yirmi 20'ye çıkarılmasını eleştiren Türk Sağlık- Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeken şunları söyledi:

"Söz konusu yönetmelikte yapılan değişiklikle, 'Mesai dışı hizmet veya nöbete mazeretsiz gelmemek' uygulanacak ihtarlara dahil edilmiş eski yönetmenlikteki 5 ihtar puanı 20 ihtar puanı cezaya yükseltilmiştir. Yapılan bu ceza puanı artışını hiçbir akıl sahibinin izah etmesi mümkün olmadığı gibi hukuka da uygun değildir. Sağlık Bakanı keser gibi hep kendi tarafına yontmaktadır. Yönetmeliğe göre 100 ceza puanı alan aile hekiminin ve aile sağlığı elemanının sözleşmesi iptal edilmektedir. Bu düzenleme ile Sağlık Bakanlığı Aile Sağlığı Merkezleri'nde çalışma şartlarını düzeltmek ve çalışanların taleplerini karşılamak yerine çalışanlara aba altından sopa göstermeyi tercih etmiştir. Çalışana zulüm ve cezada neler yapabilirimin peşine düşmüştür. Sağlık Bakanlığı Aile Sağlığı Merkezleri'nde görev yapan sağlık çalışanlarının celladı olmayı kafasına koymuştur. Çalışana zulüm aracı olarak da mevzuatı seçmiş nasıl yaparım da zorla bu nöbetleri tuttururum tasasına düşmüştür. Ya nöbeti tutarsınız ya da yok ederim mantığıyla hareket etmeye karar vermiştir ama bu iş o kadar kolay değildir. Zulme karşı dik duruşumuzu sergilemeye devam edeceğiz."

Açıklamada cumartesi nöbetlerinin angarya olduğunu ifade eden Ömer Çeken, "Sağlık çalışanlarının hakları Anayasa ve İLO sözleşmeleri ile güvence altına alınmış olan izin ve dinlenme haklarına apaçık bir biçimde aykırıdır. Bunun içinde Ocak ayından bu yana bu nöbetlere tepkimizi en net biçimde koyuyor ve nöbetlere gitmiyoruz. Aile Hekimleri, Aile Sağlığı çalışanları cumartesi nöbetlerini tutmamakta kararlıdırlar. Bakanlık cezayı 20 değil de 100 puana bile çıkarsa bu tavrımız sürecektir. Türk Sağlık Sen Olarak cumartesi nöbetlerini tutmamakta kararlı olan Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının yanındayız." denildi. Basın açıklaması sırasında Sağlık bakanlığı eli baltalı bir kişi tarafından canlandırıldı.Günün Videosu
Yorumlar
GÜNCEL
Her sabah çay içerseniz ne olur?

Her sabah çay içerseniz ne olur?

A101 AĞUSTOS KATALOĞU AÇIKLANDI

A101 AĞUSTOS KATALOĞU AÇIKLANDI

UĞUR ASLAN EŞİNİ NEDEN GİZLİYOR

UĞUR ASLAN EŞİNİ NEDEN GİZLİYOR

Hükümetten Bayram Müjdesi. 500 TL Verilecek

Hükümetten Bayram Müjdesi. 500 TL Verilecek

Cep Telefonuyla Sakın Tuvalete Girmeyin

Cep Telefonuyla Sakın Tuvalete Girmeyin

Memur ve emekliye 7 müjde yolda

Memur ve emekliye 7 müjde yolda