2017-05-02 17:50:24

MEB'den Devlet Katkısı Ödemeleri e-Okul İşlemleri Yazısı Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı, Meslek Liselerinde beceri eğitimine/staja gönderilen öğrencilerin durumları ve işletmelere yapılan devlet katkısı ödemeleriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

MEB'den Devlet Katkısı Ödemeleri e-Okul İşlemleri Yazısı  Yayımlandı

T.C.MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞIMesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü
Sayı: 90757378-700-E.5550482Konu: Devlet Katkısı Ödemeleri e-Okul İşlemleri
21.04.2017
DAĞITIM YERLERİNE
İlgi: 6764 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun
6764 sayılı Kanun kapsamında işletmede beceri eğitimi ve staj çalışması yapan öğrencilere işletmelerce ödenecek ücretin belirli bir bölümünün devlet katkısı olarak verileceği bilinmektedir.

Devlet katkısı ödemeleriyle ilgili olarak e-Okul sisteminin "İşletmelerde Mesleki Eğitim Uygulamaları Modülü"nde Şubat ayında olduğu gibi toplu veri giriş işleminin yapılacağı ayrı bir bölüm açılmayacaktır. Öğrencilerle ilgili söz konusu modüle girilen bilgilerden Mart ayından itibaren o aya ait ödenek ihtiyacı, tüm okul müdürlükleri için toplu olarak sistem tarafından hesaplanacaktır. Hesaplanan miktar "Devlet Katkısı Ödemeleri Onay Ekranından", "İşletmelere Ödenecek Toplam Tutar Hesapla" butonuna basılarak görülebilecektir.

Yapılacak olan devlet katkısı ödemesinde öğrencinin beceri eğitimine gönderildiği işletmenin çalışan sayısı, resmi/özel olma durumu ve öğrencinin devamsızlık bilgileri dikkate alınacaktır. Devlet katkısı miktarının sistem tarafından zamanında ve doğru olarak hesaplanabilmesi için aşağıdaki açıklamalara dikkat edilmesi gerekmektedir;

1. İşletmede beceri eğitimine/staja gönderilen öğrencilerin resmi/özel ayrımı yapılmaksızın tüm bilgileri modüle işlenecektir.

2. Öğrencilerin devamsızlık bilgileri (MESEM ve MAÖL öğrencileri dahil) e-Okul sisteminden alınacağı için devamsızlık durumları eksiksiz olarak işlenecektir.

3. Ödenek miktarı, okul müdürlüklerince hesaplama işlemleri bittikten sonra ilgili bölümden mutlaka onaylanacaktır. Onaylama işlemi yapılıncaya kadar hesaplama bölümünden girilen bilgilere göre devlet katkısı miktarı sürekli kontrol edilebilecektir.

4. Hangi işletmeye ve hangi öğrencilere ne kadar ödeme yapılacağı ile ilgili bilgiler "Raporlama" bölümünden takip edilecektir.

5. Devlet katkısı ödemesi her ayın 10 unda okul müdürlükleri tarafından onay verildiğinde otomatik olarak hesaplanarak arşivlenecek ve o aya ait ödeme miktarı defterdarlık muhasebe/mal müdürlükleri hesabına gönderilecektir.

6. Hesaplanan devlet katkısı ödemelerinde eksiklik ya da fazlalık bulunması halinde "Eksik/Fazla Bildirilen Öğrenci ve Tutar Girişi" bölümüne işlenecektir. Bu ekrana işlenen bilgiler bir sonraki ay ödemeleri için dikkate alınacaktır.

7. Bundan sonraki aylarda ödeme yöntemi bu şekilde devam edeceğinden tekrar bilgilendirmeye gerek kalmadan öğrenci ve işletme bilgileri zamanında sisteme işlenecektir. 

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için gerekli hassasiyetin gösterilmesi, konunun resmi ve özel tüm mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarına duyurulması hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.
Yusuf ÇİDEMBakan a.Genel Müdür V.
Dağıtım:Gereği:B Planı
Bilgi:- Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü- Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü

- Bilgi işlem Dairesi BaşkanlığıGünün Videosu
Yorumlar
GÜNCEL
Her sabah çay içerseniz ne olur?

Her sabah çay içerseniz ne olur?

A101 AĞUSTOS KATALOĞU AÇIKLANDI

A101 AĞUSTOS KATALOĞU AÇIKLANDI

UĞUR ASLAN EŞİNİ NEDEN GİZLİYOR

UĞUR ASLAN EŞİNİ NEDEN GİZLİYOR

Hükümetten Bayram Müjdesi. 500 TL Verilecek

Hükümetten Bayram Müjdesi. 500 TL Verilecek

Cep Telefonuyla Sakın Tuvalete Girmeyin

Cep Telefonuyla Sakın Tuvalete Girmeyin

Memur ve emekliye 7 müjde yolda

Memur ve emekliye 7 müjde yolda