2016-01-19 15:51:34

Aday Öğretmenler Staj Yerlerinde Kaç Ay Çalışacaklar?

Aday Öğretmenler Staj Yerlerinde Kaç Ay Çalışacaklar? MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Değişikliğinden Sonra Aday Öğretmenleri İlgilendiren ve Bazı Eksiklikleri de Olan Hususlar Bulunmakta. Aday Öğretmen Kaç Ay Görev Yapacak ve İstediği Zaman Yer Değiştirebilecek mi?

Aday Öğretmenler Staj Yerlerinde Kaç Ay Çalışacaklar?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından yeni göreve başlayacak aday öğretmenlerin başka illerdeki görev süresi de belli oldu.

Aday öğretmenler, adaylık dönemlerinin yetiştirme sürecinde asıl görev yapacakları ilin dışında görevlendirilebilmelerinin önünü açan yönetmelikte aday öğretmenin staj süresince görev yapacağı süre.

Şubat ayı ortasında 30 bin öğretmen ataması için başvuruları alınmaya başlayacağı daha önce MEB yetkilileri tarafından belirtilmiş ve Mart 2016 başı itibari ile de göreve başlanacak. Bu yönetmelik çerçevesinde ilk defa atanıp aday olan öğretmenler in merak ettiği konu ne kadar süre nerede görev yapabilecekler?

Adaylık dönemlerinin yetiştirme sürecinde asıl görev yapacakları ilin dışında görev yapabilecek olan aday öğretmenler  1 yıl süre ile adaylık eğitimine alınacaklar.

KPSS’den Sonra Öğretmen Olabilmek İçin Bir Merkezi Sınav Daha!

1 yıllık adaylık sürecinden sonra yazılı ve sözlü sınava tabi tutulacaklar. Yazılı sınavı artık MEB yapmayacak. Merkezi olan sınav için KPSS gibi yine aday öğretmenleri zor bir süreç bekliyor.

Öğretmen olmak iyice zorlaşıyor. Üniversite, KPSS ve Öğretmen olduktan sonra ASLİ ÖĞRETMENLİĞE GEÇİŞ SINAVI ile öğretmen olunabilecek.

Aday Öğretmenlik Süresi İçerisinde Görev Yeri Değişikliği Yapılabilir mi?

Aday öğretmenler atandıkları il dışında görev yapabilecekler. Ayrıca stajlarını yaptıkları sırada herhangi bir yer değişikliği durumunda 5 iş günü içerisinde aşağıdaki bağlantıda olan değerlendirme formunu ve diğer tüm belgeleri yeni görev yerine teslim etmeleri gerekiyor.

Yönetmelikte Eksik Olan Önemli İki Husus

Yayınlanan yönetmelikte eksik bulunan en önemli kısımlardan bir tanesi aday öğretmenler adaylık sürecinde görev yaptığı yerden başka bir yede hangi durumda değişikliği yapabilecekleri belirtilmemiştir.

Çünkü şu hali ile aday öğretmenler atandıkları il dışında görev yapabilecekleri için bu illerin değiştirilip değiştirilmeyeceği konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmaktadır. Bu hali ile aday öğretmenin ailesi veya eşi il dışında başka bir yere taşınırsa aday öğretmen de o ile gitme hakkı olacaktır. Yönetmelik bunu kısıtlamamaktadır.

Diğer bir husus ise aday öğretmen ilk ataması gerçekleştirilen il dışını neye göre seçebilecek. İstediği bir ile mi yoksa ailesinin veya eşinin ikamet ettiği yeri mi seçebilecek.

Yönetmelikte yine bu durumla ilgili bir kısıtlama olmadığından aday öğretmene sunulacak seçenekte istediği il olmasıdır. Yönetmelik değişikliği olmadığı durumda aday öğretmen ilk değişikliğini ve istediği ili nasıl seçeceği aday öğretmenin isteğine göre olabilecektir.Günün Videosu
Yorumlar
GÜNCEL
Her sabah çay içerseniz ne olur?

Her sabah çay içerseniz ne olur?

A101 AĞUSTOS KATALOĞU AÇIKLANDI

A101 AĞUSTOS KATALOĞU AÇIKLANDI

UĞUR ASLAN EŞİNİ NEDEN GİZLİYOR

UĞUR ASLAN EŞİNİ NEDEN GİZLİYOR

Hükümetten Bayram Müjdesi. 500 TL Verilecek

Hükümetten Bayram Müjdesi. 500 TL Verilecek

Cep Telefonuyla Sakın Tuvalete Girmeyin

Cep Telefonuyla Sakın Tuvalete Girmeyin

Memur ve emekliye 7 müjde yolda

Memur ve emekliye 7 müjde yolda