Fildişi Sahili'nde askerler maaş artışı için ayaklandı

Fildişi Sahili'nde askerler maaş artışı için ayaklandı! Fildişi Sahili'nin Bouake kentinde, maaş artışı ve hayat şartlarının iyileştirilmesi talebiyle askerler ayaklandı. Ayaklanma bir çok bölgeye sıçradı. İşte ülkede yaşanan şok olaya ilişkin merak edilen tüm ayrıntılar...

07.01.2017 - 22:13
07.01.2017 - 22:13
Fildişi Sahili'nde askerler maaş artışı için ayaklandı

Yerel basında çıkan haberlerde, dün Bouake kentinde başlayan ayaklanmanın ardından, bugün de Abidjan, Man ve Bouake'deki askeri karargahlardan silah sesleri yükseldiği kaydedildi.

Devlet televizyonunda konuşan Savunma Bakanı Alain-Richard Donwahi, "içler acısı" olarak nitelendirdiği durumun sona ermesi için hükümetin çaba gösterdiğini ifade etti.

Hükümet yetkililerinin askerlerle görüşmeleri devam ediyor. Gana'da bulunan Devlet Başkanı Alassane Ouattara'nın programını yarıda keserek ülkeye döneceği belirtildi.

Kışlalara çıkan yolları kapatan güvenlik güçleri, halkı evden çıkmamaları konusunda uyarıyor.

Görgü tanıkları da ülkenin en büyük kentlerindeki askeri kışlalardan silah seslerinin yükseldiğini, Man kentinde ise askerlerin caddelerde yürüyüş düzenlediğini kaydetti.

Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili'nde, 2014 yılında da maaşlarının ödenmediğini iddia eden askerler ile hükümete bağlı ordu birlikleri arasında çıkan çatışmada bir asker ölmüştü. Hükümet tarafından talepleri karşılanan askerler daha sonra kışlalarına geri dönmüştü.

HABER YORUMLARI