Fed faiz kararını bugün açıklayacak

Piyasaların gözü Fed'de! Fed, 4 kez faiz artırım beklentisiyle başladığı 2016'yı tek faiz artışıyla kapatmaya hazırlanıyor. Fed'in kritik faiz kararı öncesinde dolar 3,48, euro 3,71 civarında işlem görüyor. Bu akşam açıklanacak kritik karar doları nasıl etkileyecek? İşte merakla beklenen Fed kararına ilişkin tüm detaylar...

14.12.2016 - 17:39
14.12.2016 - 17:39
Fed faiz kararını bugün açıklayacak

Dünya ekonomisinin en önemli aktörü sayılan ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yılki ilk ve son faiz artışına, tıpkı 2015'teki gibi aralık ayı Federal Açık Piyasa Toplantısı'nda (FOMC) gideceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Büyük bir sürpriz yaşanmaması halinde yaklaşık 11 yılın ikinci faiz artırımı, bugün saat 22.00'de açıklanacak.

KRİTİK KARAR ÖNCESİ DOLARDA SON DURUM

Fed'in 2015'teki adımlarını neredeyse birebir izleyerek piyasalara "dejavu" yaşatacak olması ise ülke ekonomisinin yılın yarısındaki zayıf performansı, hayal kırıklığı yaşatan mayıs ayı istihdam verisi, İngiltere'deki Brexit referandumu ve ABD başkanlık seçimlerine dayandırılıyor.

7 TOPLANTIDA PAS GEÇTİ

Fed, "büyük durgunluk" nedeniyle Haziran 2006'dan bu yana sadece bir kez (Aralık 2015) faiz artışına gidebildi. Bu yıl olduğu gibi 2015'te önce haziran, sonra eylül derken, aralık ayına kadar ertelenen faiz artışı, küresel piyasalar için yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilmişti.

Tarihi kararın alındığı toplantı kapsamında yayınlanan ekonomik projeksiyonlar, Fed yetkililerinin 2016'da 25 baz puanlık 4 faiz artışı öngördüklerini göstermesine karşın Fed'in faiz artışına hazırlandığı hemen her toplantı öncesinde "bir şeylerin ters gitmesi", yıl boyunca yapılan 7 FOMC toplantısının pas geçilmesiyle sonuçlandı.

SON VERİLER FED'E "YEŞİL IŞIK" YAKTI

ABD'deki başkanlık seçimlerinden birkaç gün önce yapılan kasım ayı FOMC toplantısında da faiz artırmayan Fed'in, yıl sonundan önce faiz artırıp artıramayacağı seçim sonuçlarına bağlanmıştı.

Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump'ın sürpriz zaferinin ardından küresel piyasalar ilk tepki olarak sert kayıplar yaşamış ve Fed'in aralıkta faiz artırma ihtimali yüzde 50'inin altına gerilemişti. ABD piyasalarının beklenenden çabuk toparlanmakla kalmayıp, Trump'ın vergi indirimleri ve altyapı yatırımlarının ekonomiyi canlandıracağı beklentisiyle rekor üstüne rekor kırması düşen faiz artırım beklentilerini yeniden yükseltti. Ayrıca, birkaç hafta önce açıklanan kasım ayı istihdam raporu ve enflasyon verileri de faiz artırımına "yeşil ışık" yaktı.

HANGİ KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

OLUMLU SENARYO

Piyasalar ABD'de faizlerin bu toplantıda 25 baz puan, gelecek yıl ise iki defa artırılacağını fiyatlıyor. Fed bu beklentilere paralel hareket ederse TL dolar karşısında değerlenebilir.

OLUMSUZ SENARYO

Fed'in bu beklentilerden hızlı davranacağının sinyalini vermesi doların değer kazanmasına yol açabilir. Fed'in daha kuvvetli bir ekonomiye ya da daha hızlı ve fazla bir faiz artırımına işaret etmesinin piyasayı olumsuz etkilemesi bekleniyor.

YELLEN KONUŞACAK

Saat 22.30'da Fed Başkanı Janet Yellen konuşacak. Yellen'ın "faiz artışına devam" mesajı verip vermeyeceği yakından izlenecek.

TÜRKİYE İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

Fed'den gelecek mesajlar Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için büyük önem taşıyor. Amerika’da yapılacak her faiz artırışı gelişmekte olan ülke paralarında değer kaybının sürmesi anlamına gelecek. ABD'de faiz artışı dolara talebin artmasına neden oluyor.

HABER YORUMLARI