Eczacılarla ilaç krizi çözüldü!

Eczacılarla ilaç krizi çözüldü! İlaçta protokol krizi çözüldü. Çalışma Bakanlığı ile Türk Eczacılar Birliği anlaşmaya vardı. İşte tüm ayrıntılar...

01.04.2016 - 00:35
01.04.2016 - 00:35
Eczacılarla ilaç krizi çözüldü!

Eczacılarla ilaç krizi çözüldü! İlaçta protokol krizi çözüldü. Çalışma Bakanlığı ile Türk Eczacılar Birliği anlaşmaya vardı.  İşte tüm ayrıntılar...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Eczacılar Birliği yönetimini Çankaya'da kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun da bulunduğu kabulde Başbakanı'nın kamu adına rakamı revize etmesi ile kamu ile eczacılar arasında bir mutabakata varıldı.

Mutabakatın detayları Bakan Soylu'nun ve TEB tarafından SGK'da yapılacak açıklamayla kamuoyuna duyurulacağı belirtildi.

Uluslararası bir ilaç firmasının Türkiye'de rüşvet dağıttığı iddialarına da değinen Bakan, konuyla ilgili inceleme başlatıldığını kaydetti. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk Eczacıları Birliği ile yaşanan ilaç protokolü krizine değinen Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Eczacılar ciddi düzeyde kamu hizmeti görevini görüyorlar. Burada çok uyumlu iyi niyetli bir süreci bugüne getirdik. Bundan sonraki sürecin de yine karşılıklı anlayışla, fedakarlıkla saatler içinde çözüleceği kanaatindeyim.

Arada çok önemli bir anlaşmazlık kalmadığını düşünüyorum. İnşallah Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız ve Türk Eczacıları Birliği Başkanımız bu akşam ya da en geç yarın sabah protokolü imzalayacaktır.

Bizim ilkesel olarak eczacılarımızın duruşu vatandaşı mağdur etmeden sıkıntılarımızı çözebilmek. Talepler haklı da olsa karşılayabilmeyi, bütçe imkanlarıyla dengeyi örtüştürmemiz lazım. Son gelinen noktada uzlaşmaya çok yakın olduğumuzu söyleyebilirim."

İLAÇ FİRMASININ RÜŞVET DAĞITTIĞI İDDİASI

Müezzinoğlu'na yöneltilen sorular arasında uluslararası bir ilaç firmasının 85 milyon dolarlık bir iş karşılığında Türkiye'de rüşvet dağıttığı iddiaları da vardı.

Konuyla ilgili inceleme başlatıldığını söyleyen Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Gündemimize dün giren bir iddia. İlaç firmalarının kendileri arasındaki rekabetten de kaynaklanabilir. Hemen inceleme başlatıldı. İlk inceleme sonuçları, kamuoyuna doğru bilgi verilmesi açısından erken olduğu kanaatindeyim. Arkadaşlarla değerlendirme yaptık. Kamuoyuna sağlıklı bilgi verme adına 1-2 güne ihtiyacımız var.

Bizim ilaç ruhsatlandırma serüvenimiz belli. Ruhsatlandırma süreçlerindeki kriterler bütün ilaç ruhsatlandırmalarında kullanıldığı gibi kullanıldıysa bu anlamda bu iddianın real olup olmadığı raporu bize gelmiş olacak.

İlaç ruhsatlandırma süreçlerimiz bizim iç denetim sistemimizde 1-2 bazen 3 defa, bazen imzasız şikayetlerle ilgili yapılıyor. İnceleme boyutunda bir sorunumuz yok görünüyor. Spesifik incelemelerle nasıl bir sonuç alacağız, 1-2 güne ihtiyacımız var."

HABER YORUMLARI